۱۳۹۸/۰۲/۰۷ - ۰۸:۲۷

زیارت مضجع شریف علی بن موسی الرضا

بیان نکاتی در ارتباط با آداب زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) طبق بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

نکاتی درباره آداب زیارت امام رضا علیه السلام طبق بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی 

1- به حضور امام توجه کنید

شرط اوّل قبولی زیارت این است که با حضرت «ملاقات» کنید ؛ یعنی رفتن حرم و آمدن ؛ صِرف رفتن به یک مکان و بیرون آمدن نباشد ؛ آنجا یک موجودی و یک روح والایی حضور دارد ؛ به این حضور توجّه بکنید .

 

2- با امام حرف بزنید

 

«به چشم دیدن» لازمه ی ملاقات نیست ؛ او هست و سخن شما را می شنود ، حضور شما را می بیند ، شخص شما را می بیند ، با او حرف بزنید ؛ این شد زیارت . زیارت یعنی همین ملاقات .

3- سلام بدهید

انسان وقتی به ملاقات کسی می رود ، با او احوال پرسی می کند ، به او سلام می کند ؛ همین ، در ملاقات روح مطهر ائمّه ( علیه السّلام ) و اولیاء الهی [هم] لازم است ؛ باید رفت ، سلام کرد ، عرض ادب کرد .

4- با هر زبانی زیارت کنید

[زیارت] به هر زبانی هم می شود ؛ [اگر] به همین زبان معمولی خودمان حرف بزنیم ، این آداب ملاقات و زیارت صورت گرفته .

5- زیارت های ائمه را بخوانید

اگر بخواهیم با یک بیان شیوا و با مضامین خوبی حرف بزنیم ، آن همین زیارت هایی است مثل زیارت مخصوصه ی امام رضا ، زیارت امین الله یا زیارت جامعه .

 6- با دل حرف بزنید

با دل حرف بزنید ؛ سعی کنید ولو دو دقیقه ، ولو پنج دقیقه ، دل را فارق کنید از بقیّه ی شاغلها و متّصل کنید به معنویّتی که در آنجا حضور دارد و حرفتان را بزنید .

7- زیارت جامعه کبیره بخوانید

زیارت جامعه مثلاََ شش هفت صفحه است ، وقت کردید همه اش را بخوانید ، وقت نکردید یک صفحه اش یا نصف صفحه اش را بخوانید .

8- در زیارت به مخاطب آن متوجه باشید

در حالی که متن زیارت را می خوانید ، ولو معنایش را هم ندانید ، متوجّه باشید دارید خطاب به چه کسی می خوانید . اگر این شد ، آن وقت می شود زیارت .

9- دلتان به امام متصل باشد

بعضی ها خیال می کنند باید بروند حتماََ به ضریح بچسبند ! اینها چون دلهایشان وصل نمی شود ، می خواهند جسم ها را وصل کنند ؛ چه فایده دارد ؟ یکی هم ممکن است دورتر باشد ، امّا دلش متّصل باشد ؛ این خوب است .

10- داخل حرم نماز بخوانید ، ذکر بگویید

در داخل حرم نماز بخوانید ، نماز قضا بخوانید ، نماز واجب بخوانید ، نماز مستحبّی بخوانید ، نماز برای پدر و مادر بخوانید ، ذکر بگویید - لا اله الّاالله بگویید ، تسبیحات اربعه بگویید - به شرطی که دل وصل باشد .

 

 

 

 

منبع
وب سایت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

مطالب مرتبط

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.