۱۳۹۸/۰۹/۲۱ - ۱۸:۱۸

قضات در برابر تضییع حقوق موقوفات بر اساس قانون و شرع بایستند

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی صبح امروز در دومین نشست مشترک دادسرای انتظامی قضات و حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه سراسر کشور که در ساختمان مرکزی دادگستری استان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، با تأکید بر اهمیت جایگاه قضات در اسلام و ارج امر قضا در آیات و احادیث، تصریح کرد: اهمیت قضاوت در اسلام سبب شده تا آیات، احادیث و توصیه‌های فراوانی در خصوص تبیین جایگاه قضاوت در جامعه بیان شود.


ایشان با بیان اینکه در دین اسلام شأن و جایگاه قضاوت بسیار ممتاز تعیین شده و خداوند قضاوت را در روز قیامت کار خود معرفی کرده است، ابراز کرد: شأن قضاوت آنقدر بالا است که خداوند در موارد متعدد یکی از شئون خود در روز قیامت را قضاوت خوانده و این نشان دهنده اهمیت قضاوت و حکم کردن بین مردم است.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به تأکیدات اسلام بر اهمیت حفظ و صیانت از موقوفات و اجرای نیات واقفان، تصریح کرد: دفاع و صیانت از کیان موقوفات یک وظیفه اخلاقی و واجب شرعی برعهده ماست، درخواست ما از دادستانان و قضات محترم کشور این است که در خصوص موقوفات، آنچه حکم الهی و قانون است، اجرا شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: در گذشته آقایان شورای عالی شهرسازی وزارت راه نقشه‌ای را برای مشهد تهیه کرده‌ بودند که بخش عمده‌ای از زمین‌های آستان قدس در آن طرح از بین می‌رفت.
تولیت معزز آستان قدس رضوی بیان داشتند : من به مقامات دولتی هم گفته‌ام که این چگونه طرحی است که بخش زیادی از زمین‌های آستان قدس را از بین می‌برد ، الحمدالله این کار خلاف قانون توسط دیوان عدالت اداری نقض و آن تصمیم غلط و اشتباه اصلاح شد که جای تشکر دارد.
حجت الاسلام و المسلمین مروی  تصریح کرد : اگر طرحی متعارف برای شهر است و زمین آستان قدس هم در آن طرح قرار گرفته مشکلی ندارد ، اما در برابر اقدامات خلاف قانون و شرع باید ایستاد ، این زمین‌ها متعلق به حضرت رضا علیه‌السلام است که واقفان با خلوص نیت وقف آستان حضرت ثامن الحجج علیه‌ السلام کرده‌اند ، ما موظف به نگهداری و عمل به نیٌات واقفان هستیم و این زمین‌ها متعلق به فرد نیست.
ایشان خطاب به قضات و دادستان‌های کشور حاضر در این مراسم ابراز داشتند : ما از شما می‌خواهیم خادمان حضرت رضا علیه‌السلام باشید و در نهایت دقت و حساسیت بر اساس قانون و شرع از موقوفات این امام همام صیانت کنید.

منبع
آستان نیوز

مطالب مرتبط

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.