نمازخانه های میان راهی امام رضا علیه السلام
۱۳۹۸-۰۵-۲۷
افزایش چشمگیر زائران امام الرئوف حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام و عدم ارائه خدمات شایسته فراخور شأن و منزلت زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس آستان قدس رضوی را بر آن داشت با هدف ایجاد امکان مناسب جهت ادای فرائض دینی و تسهیلات و امکانات رفاهی و بهداشتی نسبت به احداث مجتمع های فرهنگی ، رفاهی و نمازخانه های میان راهی اهتمام نموده تا زائران حضرت ثامن الحجج علیه السام با اطمینان خاطر در مسیر راه تردد نموده و از تسهیلات فراهم شده استفاده نمایند . این اماکن فرهنگی ، خدماتی و رفاهی در راستای عمل به نیات واقفان خیراندیش از محل عواید موقوفات آستان قدس رضوی توسط سازمان عمران و توسعه خراسان احداث و زیر نظر مؤسسه موقوفه خدمات زائر رضوی وابسته به آستان قدس رضوی اداره میگردد .

افزایش چشمگیر زائران امام الرئوف حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام و عدم ارائه خدمات شایسته فراخور شأن و منزلت زائران در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس آستان قدس رضوی را بر آن داشت با هدف ایجاد امکان مناسب جهت ادای فرائض دینی و تسهیلات و امکانات رفاهی و بهداشتی نسبت به احداث مجتمع های فرهنگی ، رفاهی و نمازخانه های میان راهی اهتمام نموده تا زائران حضرت ثامن الحجج علیه السام با اطمینان خاطر در مسیر راه تردد نموده و از تسهیلات فراهم شده استفاده نمایند .

این اماکن فرهنگی ، خدماتی و رفاهی در راستای عمل به نیات واقفان خیراندیش از محل عواید موقوفات آستان قدس رضوی توسط سازمان عمران و توسعه خراسان احداث و زیر نظر مؤسسه موقوفه خدمات زائر رضوی وابسته به آستان قدس رضوی اداره میگردد .

توسعه و ترویج فرهنگ غنی اسلامی ایرانی با بهره گیری از سیره رضوی با تغییر سیمای ظاهری این نمازخانه ها در ایام خاص ملی و مذهبی در طول سال و نیز تلاش وافر در برگزاری نمازهای جماعت یومیه و اعیاد ، محافل قرآن و ادعیه خوانی بهمراه پاسخگویی مسائل شرعی زائران و سایر فعالیت های فرهنگی ، نمازخانه های میان راهی امام رضا (ع) را به عنوان قطب فرهنگی هر منطقه بدل کرده است .

دسترسی سریع و رایگان زائران ، رانندگان و مسافران به خدمات مورد نیاز کاهش اتلاف وقت هموطنان عزیز و ایجاد بستری مناسب جهت اشتغال زایی با بهره برداری از بیش از یکصد واحد صنفی ، هراه با نظافت و بهداشت و ایجاد بیش از 14000 متر مربع فضای سبز تنها بخشی از اهتمام و تلاش شبانه روزی خادمان این اماکن مقدس است .

این مجتمع ها عموماً دارای دو نمازخانه ، وضوخانه با آب گرم و سرویس بهداشتی ، سکوهای استراحت موقت و صرف غذا ، فضای سبز ، انواع گلهای زینتی و درختان سرسبز ، پارک ویژه کودکان ، پارکینگ وسایل نقلیه و مراکز تهیه مواد غذایی است و زائران عزیز می توانند از امکانات رفاهی و اقامتی آنها استفاده کنند .

شایان ذکر است تا کنون 20 نمازخانه میان راهی امام رضا (ع) در شش استان کشور احداث و در اختیار زائران عزیز قرار گرفته و در راستای تحقق منویات مقام عظمای ولایت و رهبری بر توجه ویژه به رفاه حال زائران و خدمت کریمانه به آنان و با درایت تولیت معزز آستان قدس رضوی الحمدالله احداث نمازخانه های بیشتری متناسب با موقعیت جغرافیایی در سایر استانهای کشور در دستور کار قرار گرفته است .

 

موقعیت جغرافیایی نمازخانه های میان راهی امام رضا علیه السلام در شش استان کشور

 

 

 1. .دیهوک : کیلومتر 85 محور طبس - فردوس (448 کیلومتری مشهد) 

 2. اسلامیه : کیلومتر 15 محور فردوس- گناباد (318 کیلومتری مشهد) 
 3. فیض آباد : کیلومتر 47 محور تربت حیدریه - گناباد (206 کیلومتری مشهد) 
 4. رباط سفید : محور تربت حیدریه - مشهد (75 کیلومتری مشهد) 
 5. خوسف : محور بیرجند - دیهوک(600 کیلومتری مشهد) 
 6. کاهک : کیلومتر 85 محور سبزوار - شاهرود (305 کیلومتری مشهد) 
 7. عشق آباد : محور عشق آباد - بردسکن (445 کیلومتری مشهد) 
 8. خضری : محور قاین - گناباد(شهر خضری)(315 کیلومتر مشهد)
 9. رباط پشت بادام : محور یزد - طبس (688 کیلومتری مشهد) 
 10. دشت گلستان : محور آشخانه - گالیکش (420 کیلومتری مشهد) 
 11. بردسکن : کیلومتر 1 محور بردسکن - کاشمر (265 کیلومتری مشهد) 
 12. سربیشه : کیلومتر 50 محور بیرجند - نهبندان (545 کیلومتری مشهد) 
 13. قائن : کیلومتر 3 محور قاین - بیرجند (375 کیلومتری مشهد) 
 14. مزداوند : محور سرخس - مشهد (100 کیلومتری مشهد) 
 15. دامغان : کیلومتر 10 محور دامغان - شاهرود (538 کیلومتری مشهد) 
 16. بشرویه : کیلومتر 3 محور بشرویه - طبس (450 کیلومتری مشهد)  
 17. بجستان: کیلومتر 10 محور بجستان - فیض آباد (285 کیلومتری مشهد) 
 18.  چناران : کیلومتر 11 محور چناران- قوچان(60 کیلومتری مشهد)
 19. تربت جام : کیلومتر 25 محور تربت جام- فریمان(160 کیلومتری مشهد)
 20. راور : کیلومتر 14 محور راور- چت رود (773 کیلومتری مشهد)
 21. بندرگز : کیلومتر 8 محور بندر گز گلوگاه ( 668 کیلومتری مشهد) در حال ساخت
  تلفن دفتر مرکزی نمازخانه ها میان راهی امام رضا علیه السلام : 55253838 -051  نمابر : 55253737 - 051
 22.  میرجاوه : محور زاهدان- میرجاوه پایانه مرزی( 1053کیلومتری مشهد)
منبع:
روابط عمومی موسسه موقوفه خدمات زائر رضوی
افزودن دیدگاه جدید:
تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.