درباره ما
۱۳۹۷-۱۲-۲۱
سفر به مشهد مقدس و زیارت بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام را شاید بتوان آرزوی مشترک تمام هموطنان و به عبارت دقیق تر تمام شیعیان دانست ، زیرا این زیارت که ثوابی معادل هزار حج برای آن ذکر شده است ، سعادت دنیوی و اخروی را به دنبال دارد . اگرچه طی دهه های گذشته مسئولان رده های مختلف کشوری و استانی از تکریم زائران امام هشتم (علیه السلام) سخن گفته اند ، اما این مهم به صورت عملی محقق نشده بود ، ولیکن به حول قوه الهی و مدد از الطاف کریمانه امام رئوف حضرت امام رضا (علیه السلام) و ذیل توجهات حضرت ولی عصر (عج) و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری ، مبنی بر توجه و عنایت ویژه به زائران بخصوص ، ضعفا و نیازمندان و اینکه هیچ کس نباید به خاطر بی پولی از زیارت امام رئوف و ابراز دلدادگی و محبت به خاندان عصمت و طهارت محروم شود . در همین راستا آستان قدس رضوی گام های مهمی برای زیارت بدون دغدغه زائران با احداث و بهره برداری از بزرگترین زائرشهر و زائرسرای رضوی در مشهد مقدس برداشته است .

یکی از ارزشمندترین عبادات اسلامی و از جمله مهمترین مسئولیت های یک انسان مسلمان خدمت رسانی و کمک به برادران و خواهران انسانی و ایمانی خود با قصد جلب رضایت خداوند متعال و اولیاء اوست . آستان قدس رضوی در راستای تحقق فرمایشات اولیای الهی خاصه ولی نعمتمان حضرت امام رضا علیه السلام که می فرمایند « بهترین و ارزنده ترین خصلت ها ؛ انجام کارهای نیک ، فریادرسی بیچارگان و برآوردن آرزوی آرزومندان است و بمنظور تحقق منویات مقام عظمای ولایت و رهبری مبنی بر توجه کریمانه به زائران بویژه ضعفا و نیازمندان و فراهم آوردن تشرف زائرین عزیزی که تاکنون موفق به زیارت بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام)  نگردیده اند ، در حرکتی جهادی بزرگترین پروژه احداث زائرسرای کشور تحت عنوان زائرشهر رضوی در تاریخ 95/04/03 صادر و عملیاتی نمود .

زائرشهر رضوی در زمینی به مساحت 35 هکتار در ابتدای شهرک طرق محدوده شهرداری منطقه هفت شهرستان مشهد ، واقع در حاشیه اتوبان مشهد باغچه مشتمل بر فضاهای اقامتی ، خدماتی ، رفاهی ، فرهنگی و اجتماعی احداث که  فاز یک این مجموعه با زیر بنای بیش از 50,000 متر مربع در قالب 28 بلوک دارای  700 سوئیت و سه هاستل  با ظرفیت پذیرش بیش از 4000 نفر زائر در مرداد ماه سال 1396 به بهره برداری رسیده است . انتظار می رود انشاءالله فاز دوم این مجموعه همچون فاز یک که با پیشرفت هفتاد درصدی در حال احداث می باشد بزودی تکمیل ، تجهیز و به بهره برداری رسیده و زائرین عزیز بیشتری بتوانند از خدمات اسکان بهره مند شوند .

استقبال از مجموعه زائرشهر رضوی آستان قدس رضوی را بر آن داشت تا بمنظور افزایش ظرفیت اسکان زائرین در مشهد مقدس و نزدیک به حرم امن رضوی اجرای ساخت پروژه زائرسرای رضوی در زمینی به مساحت 8 هکتار در انتهای بلوار چمن و شهرداری منطقه پنج مشهد با زیر بنای بیش از 20,000 متر مربع شامل فضاهای اقامتی ، خدماتی ، رفاهی ، اجتماعی و فرهنگی احداث و در حال تکمیل و توسعه قرار گیرد .  فاز یک و بخشی از فاز دو این مجموعه شکیل در قالب 12 بلوک دارای 274 سوئیت و 4 هاستل با ظرفیت پذیرش 2000 زائر در تابستان 1397 همزمان با ایام دهه کرامت رضوی  بهره برداری و در خدمت زائرین عزیز قرار گرفته است. همچنین 4 بلوک باقی مانده از فاز 2 این مجموعه شامل 100 سوئیت با ظرفیت 500 تخت در اسفند ماه 1400 با حضور قائم مقام محترم تولیت معزز آستان قدس رضوی به بهره برداری رسید. تا زائر سرای رضوی با مجموع 374 سوئیت میزبان حدود 2000 زائر حریم امن رضوی باشد.

شایان ذکر است بمنظور اداره این دو مجموعه عظیم حسب دستور تولیت معزز آستان قدس رضوی موسسه موقوفه خدمات زائر رضوی تشکیل که هم اکنون توفیق بهره برداری و اداره این دو مجموعه بزرگ بهمراه 21 نمازخانه میان راهی امام رضا علیه السلام که در 7 استان کشور واقع شده است ، به این موسسه محول گردیده است .

در حال حاضر این موسسه مفتخر است به عنوان یکی از موسسات وابسته ، به بنیاد کرامت رضوی بصورت شبانه روزی با بهره مندی از ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی آستان قدس رضوی و بهره گیری از توانمندی نیروهای مومن انقلابی ، خلاق و کارآمد و استفاده از روشهای نوین در بهبود ساختارها و فرآیند ها ، خدمات بی منّت و ارزشمند فرهنگی ، اجتماعی ، رفاهی و اقامتی به میلیون ها نفر زائر از اقصی نقاط میهن اسلامی و حتی سایر کشور ها ، بویژه در میزان رضایتمندی زائران عزیزان ایفا نماید .

منبع:
روابط عمومی موسسه موقوفه خدمات زائر رضوی
افزودن دیدگاه جدید:
تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.